Sık Sorulan Sorular

Araç muayenesi için en çok endişeler ?

 araç muayene hakkında en çok merak edilen konulardan bahsedeceğiz. Araç sahipler en çok araç muayene randevu almak için çaba sarf etmekte çünkü muayene süresinden haberi olmadığı için yani takip etmediği için çoğu kullanıcı son muayene tarihine bir iki gün kala veya muayene süresi geçtikten hemen sonra telaşla bilgi ve randevu almak için arayış içine girmektedir. Elimizdeki veriler bu güne kadar bunu göstermektedir. Öncelikle korkmayın aracınızın muayene süresi geçtikten 30 gün için sadece % 5 gecikme ücreti ödemekte siniz. Trafik cezası içinde ilgili trafik kontrollerinde ilk olarak uyarı ikinciye kısmi ceza en son aracınızı trafikten men yada bağlama uygulamaları yapılmaktadır. Araç muayene randevu ve gerekenler hakkında bilgiler almak için web sitemiz üzerinde 7/24 başvuru yapabilirsiniz.

Aracımı başkası muayene yaptırabilir mi ?

Aracınızın muayene işlemi için şahıs araçlarında başkası adına bir kişi her 30 günde değişik araçları muayene yaptırabilir. 30 gün içinde bir kişi farklı birden çok başkası adına araç muayenesi yaptıracak ise vekalet alması gerekir. Şirket araçlarını çalışan muayene yaptıracak ise şirketi tarafından düzenlenmiş vekalet yazısı ile eğer şirket ortağı kendisi muayene yaptıracak ise imza beyannamesi ve kaşesi ile muayene yaptırabilmektedirler. Dernek ya da kamu araçları da aynı uygulamaya tabidirler. Kurum kimlik kartı ve yetkili örnek vekalet yazısı ile muayene yaptırabilmektedir. 18 yaşın altında bir vatandaş araç muayene işlemlerini yaptıramaz. Aile, akraba ve tanıdık araçları içinde 30 gün uygulaması vardır.

Araç muayene ücretleri ve ödemeler hakkında ?

Araç muayene ücretleri gecikme dahil istasyonlarda peşin ödenmektedir. Kredi kartı ile ödeme mümkün değildir. Araç borçları yani trafik cezaları, ogs , kgs geçiş ihlal cezaları, bandrol borçları muayene ye gitmeden önce bağlı olduğunuz vergi daire yada en yakın ödeme noktalarından gitmeden önce ödenir. İstasyonlarda bu borçlar tahsil edilmez. Borunuz olmadığı halde hale borcunuz görünmekte ise internet bankacılığı , bankalardan ödenen borçlar anlık olarak düşümü yapılmaya bilmektedir.

Araç muayene hakkında diğer sorular ?

Araç sahipleri hep soruyor trafik zorunlu ekipmanlar ekipmanları olması gerekiyor mu (hayır zorunlu değil) Başkası adına araç muayene yaptırmak için araç sahibinin kimliği yanımda olması gerekiyor mu (hayır kendi kimliğiniz) Aracımı a istasyonunda muayene soktum b istasyonunda kalan eksikleri tamamlayabilir miyim ( hayır aynı istasyona gitmek zorun) randevu almadan muayene yaptırabilir miyim (hayır sadece randevulu ise zorunlu randevu ile gitmek)

Aracımın ruhsatını kaybedersem ne yapmalıyım ?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yapılan değişikliğe göre, geçerli bir muayenesi olan araçların belgeleri Tescil Kuruluşları tarafından doğrudan muayene şartı aranmaksızın yenilenecektir. Bu durumdaki müşterilerimiz, gerekli işlemlerini tamamlamak üzere herhangi bir tescil kuruluşuna başvurabilir.

Sistem üzerinde muayene kaydı bulunmayan araçların belgeleri, muayeneleri yapıldıktan sonra tescil kuruluşlarınca yenilenecektir. Bu durumda muayeneye aşağıdaki belgelerle gelinmesi gerekmektedir.

Merak Edilenler

Araç muayene randevu alma hakkında merak edilenler ve yapılması gerekenler hakkında güncel bilgiler yer almaktadır.

Ağır kusurlu araçla trafiğe çikabilir miyim?

Aracıma Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü gerekli mi ? Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm periyodu nedir ?

Aracıma LPG taktırdım; ne yapmam gerekiyor?

Aracımın muayene tarihi gelmeden muayenesini yaptırabilir miyim?

Aracınızın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de istasyonlarımıza gelerek araç muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın bir sonraki muayene tarihi, muayeneye gelmiş olduğunuz tarih üzerinden hesaplanır ve ruhsatınıza işlenir. Örnek olarak, 28 Şubata kadar araç muayene süreniz olduğu halde 18 Ocak tarihinde aracınızı muayeneye getirecek olursanız ve aracınız muayeneden geçer ise, bir sonraki muayene süreniz aracınız periyodu çerçevesinde 18 Ocak olarak değerlendirilir.

Aracımın plakası üzerindeki pulu düştü sorun olur mu?

Araç muayenesi sonucunda plakaya yapıştırılan pulun zayi olması, herhangi bir sorun teşkil etmemekle birlikte, bir sonraki muayenenizde de soruna yol açmayacaktır. araç muayene istasyonlarında gerçekleştirilen tüm işlemler elektronik ortamda kayıt altına alınmakta olup, Emniyet Müdürlükleri ve Trafik Zabıtaları aynı elektronik sistem üzerinden yapılan işlemleri takip etmektedir. Aracınızın bir kontrole tabi tutulması durumunda esas alınan, elektronik kayıt ortamı ve araç ruhsatınızda yer alan bilgilerdir.

Aracımın ruhsatını kaybedersem ne yapmalıyım ?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yapılan değişikliğe göre, geçerli bir muayenesi olan araçların belgeleri Tescil Kuruluşları tarafından doğrudan muayene şartı aranmaksızın yenilenecektir. Bu durumdaki müşterilerimiz, gerekli işlemlerini tamamlamak üzere herhangi bir tescil kuruluşuna başvurabilir.

Sistem üzerinde muayene kaydı bulunmayan araçların belgeleri, muayeneleri yapıldıktan sonra tescil kuruluşlarınca yenilenecektir. Bu durumda muayeneye aşağıdaki belgelerle gelinmesi gerekmektedir.

Şoförler ve Otomobilciler Odasından temin edilen ve doldurulmuş Ek-1 belgesi (Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu)

Aracınız için hazırlanmış geçerli bir trafik sigortası belgesinin aslı

İstasyonlarımızda yapılacak kontrollerde bir borcunuzun olmaması

Araç LPG ya da CNG’li ise, gaz sızdırmazlık raporu (geçerlilik süresi 1 ay’dır)

Geçerli Egzoz Gazı Emisyon ölçümünün olmaması 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren ağır kusur olarak değişmiştir. Bu nedenle, muayeneye gitmeden önce egzoz gazı emisyon ölçümünüzün geçerlilik tarihini kontrol etmenizi öneririz.

T.C Kimlik no’sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz. Muayeneye getireceğiniz araç size ait değil ise bu konudaki esaslara uyunuz. Detaylar için lütfen buradan bilgileri inceleyiniz.

Bu belgelerin dışında ruhsatınızın kayıp olması sebebiyle, son muayene geçerlilik tarihinin tarafınızdan ispatlanması gerekmektedir. Son muayene geçerlilik tarihini aşağıdaki belgelerden biri ile kanıtlama imkanınız bulunmaktadır. İspatın mümkün olamaması durumunda, 01.01.2005 tarihi itibariyle gecikme cezası tahakkuk ettirilecektir.

Trafik Tescil Şubesinden, muayene geçerlilik tarihini belirten resmi bir yazı

Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz, muayene geçerlilik tarihinin görülebildiği onaylı ruhsat fotokopisi

Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz ve en son muayene tarihini belirten Ek-1 belgesinin onaylı kopyası

Vergi Dairesi’nden temin edilen son muayene harç makbuzu (aslı tarafınızda mevcut ise tekrar işlem yapmanız gerekmemektedir)

Eğer son muayene, istasyonlarında yapıldı ise, kayıtlarımızda bu tarihi görebileceğimizden yukarıdaki belgeleri getirmenize gerek bulunmamaktadır

Araç muayene işlemleri hangi kanuna ve mevzuata göre yapılmaktadır?

Araç muayenelerinde araç muayene istasyonlarında aşağıdaki yönetmelik ve uygulamalara göre muayene hizmeti verildiğini belirtmek isteriz.

*Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu

Karayolları Trafik Yönetmeliği

Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik

Avrupa Birliği Direktifleri

Araç sahibinin muayeneye gelmesi şart mı?

İstasyonlarımızda araç muayenesi yapılırken, ruhsat sahibi olması şartı aranmamaktadır. Aracınızı siz ya da farklı bir kişi istasyonlarımıza götürerek muayene ettirebilir. Ancak yalnızca aracı getiren kişiye muayene bittikten sonra araç teslimi yapılmaktadır.

Not: Muayeneye getireceğiniz araç size ait değil ise bu konudaki esaslara uyunuz.

Arazi taşıtlarının muayene süresi nedir?

Arazi taşıtları hem yolcu nakli, hem de yük nakli amacı ile kullanılabilmeleri yanında her iki amaç için de ticari, hususi veya resmi olarak da tescil edilebilmektedirler. Bu durum araçların muayene ücretlerini, sürelerini ve bu ücretin esas alındığı araç gruplarını da belirlemektedir.

Araç grupları:

Arazi taşıtı olarak tescil edilmiş otobüs, kamyon, çekici sınıfı araçlardır

Arazi taşıtı olarak tescil edilmiş otomobil, minibüs ve kamyonet sınıfı araçlardır

Muayene süreleri:

Hususi araçlar:

1. Yolcu nakli amacıyla tescil edilen ve sürücüsü dahil en fazla 9 oturma yeri olan araçlar ilk üç yıl sonunda ve devamında her iki yılda bir

2. Yolcu nakli amacıyla sürücüsü dahil 9’dan fazla oturma yeri olan veya yük nakli amacı ile tescil edilen araçlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir

Ticari Araçlar:

Araç sınıfına bakılmaksızın ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir

Resmi Araçlar:

Resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir

Diğer resmi araçlar ise ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir muayeneye tabi tutulurlar.

İstasyonumuzda yetkili personelimiz tarafından gerekli inceleme yapıldıktan sonra aracınızın sınıfı hakkında nihai karar verilecektir. Aracınız otomobil sınıfında değerlendirilir ise muayene periyodunuz ilk 3 yıl sonunda ve devamında 2 yılda bir olarak, kamyonet sınıfında değerlendirilir ise ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir kez olarak periyodunu sürdürecektir.

Cam filmi muayeneden geçer mi?

Periyodik muayenelerde cam filmi, “Camlar: sonradan boyanmış/sonradan film yapıştırılmış/folyoların montaj izni yok” kusur teksti ile “hafif kusur” olarak değerlendirilmektedir. Bilindiği üzere, hafif kusurlar muayeneden geçmeye engel teşkil etmemektedir. Bununla birlikte aracın muayeneden hafif kusur ile geçmiş olması, trafik birimleri tarafından ceza yazılması, filmin söktürülmesinin istenmesi gibi durumları ortadan kaldıran bir unsur değildir.

Çekme Belgeli araç için hangi durumlarda gecikme ücreti alınır ?

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün 5 Nisan 2009 ve 12/2009 sayılı genelgesine uygun olarak çekme belgeli araçlardan gecikme cezaları tahsil edilmektedir. İlgili Genelgeyi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü internet sitesinin ( http://www.kugm.gov.tr ) Mevzuat başlığı altında bulabilirsiniz.

Aracın son muayene geçerlilik tarihini aşağıdaki belgelerle ispat etmeniz gerekmektedir; ispat edilememesi durumunda 01.01.2005 tarihi dikkate alınarak gecikme ücreti tahsil edilecektir.

Trafik Tescil Şubesinden, muayene geçerlilik tarihini belirten resmi bir yazı

Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz, muayene geçerlilik tarihinin görülebildiği onaylı ruhsat fotokopisi

Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz ve en son muayene tarihini belirten Ek-1 belgesinin onaylı kopyası

Vergi Dairesi’nden temin edilen son muayene harç makbuzu (aslı tarafınızda mevcut ise tekrar işlem yapmanız gerekmemektedir)

Eğer son muayeninizi yaptırdıysanız, kayıtlarımızda bu tarihi görebileceğimizden yukarıdaki belgeleri getirmenize gerek bulunmamaktadır.

Çekme belgeli araçların yeni plaka ile trafiğe çıkmaları durumunda, son muayene geçerlilik tarihi ispatı eski plaka üzerinden yapılmalıdır.

Çekme Belgeli araçlardan istenen evraklar nelerdir ?

Çekme belgeli araçların trafiğe çıkmaları için muayene yaptırmaları gerekmektedir; muayeneye aşağıdaki belgelerle gelinmelidir:

Şoförler ve Otomobilciler Odasından temin edilen ve doldurulmuş Ek-1 belgesi (Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu)

Aracınız için hazırlanmış geçerli bir trafik sigortası belgesinin aslı

Son muayene tarihini ispat eden belge ( eğer son muayene istasyonlarda yapıldı ise bu konuda belge istenmeyecektir)

İstasyonlarımızda yapılacak kontrollerde bir borcunuzun olmaması

Araç LPG ya da CNG’li ise, gaz sızdırmazlık raporu (geçerlilik süresi 1 ay’dır)

Geçerli Egzoz Gazı Emisyon ölçümünün olmaması 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren ağır kusur olarak değişmiştir. Bu nedenle, muayeneye gitmeden önce egzoz gazı emisyon ölçümünüzün geçerlilik tarihini kontrol etmenizi öneririz.

Aracın son muayene geçerlilik tarihini aşağıdaki belgelerle ispat etmeniz gerekmektedir; ispat edilememesi durumunda 01.01.2005 tarihi dikkate alınarak gecikme ücreti tahsil edilecektir.

Trafik Tescil Şubesinden, muayene geçerlilik tarihini belirten resmi bir yazı

Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz, muayene geçerlilik tarihinin görülebildiği onaylı ruhsat fotokopisi

Trafik Tescil Şubesinden temin edebileceğiniz ve en son muayene tarihini belirten Ek-1 belgesinin onaylı kopyası

Vergi Dairesi’nden temin edilen son muayene harç makbuzu (aslı tarafınızda mevcut ise tekrar işlem yapmanız gerekmemektedir)

Egzoz Gazı Emisyon ölçümü için gerekli belgeler nelerdir?

Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak aracınız için;

Trafik ve Tescil Belgesinin aslı

Motorlu Taşıt Egzoz Emisyon Ruhsatı (ilk kez egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan araçlardan talep edilmez.)

ile istasyonumuza müracaat etmeniz gerekmektedir.

Egzoz gazı emisyon testi ölçümü istasyonlarda yapılıyor mu?

Egzoz Gazı Emisyon ölçümü hizmeti vermeye başlayan istasyonlarımızın bilgilerine buradanulaşabilirsiniz.

Engelli araçlarına öncelik var mı? Muayene ücreti tahsil ediliyor mu?

Muayene İstasyonlarında, engelli vatandaşlarımıza ait araçlara muayene sırasında öncelik tanınmakta olup, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35’nci maddesine göre, engelli araçları dahil tüm araçlardan muayene ücreti tahsil edilmektedir.

Fenni muayene izin belgesini nereden alabilirim ? Muayene işlemi için Fenni Muayene İzin Belgesi gerekli midir?

Fenni muayene izin belgesini, bağlı olunan vergi dairesinden ya da online bilgi alınabilen vergi dairesi veya bürolarından temin edebilirsiniz. İstasyonlarımızda bulunan ve Maliye Bakanlığı tarafından tahsis edilmiş sorgulama ekranlarından da vergi borcu bilgisine ulaşılabilmektedir. Yapılan kontrolde vergi borcu, ogs cezası ve trafik cezası görülmez ise, bir belgeye ihtiyaç duyulmadan muayene işlemleriniz yapılabilir. Yapılacak sorgulamada vergi borcu, trafik cezası vb. çıkması halinde ya da online olmayan vergi dairelerine bağlı araçların borç sorgulaması yapılamaması durumunda, muayene yapılabilmesi için fenni muayene izin belgesi istenebilmektedir. Vergi Dairesi nezdinde yapılan vergi borcu ödeme ve borcun sistemden düşürülmesi sonrasında istasyonda yapılan kontrolde borç olmadığı görülmesi durumunda da fenni muayene izin belgesi istenmeyecektir.

Fenni muayene izin belgesinin süresi nedir?

Fenni muayene izin belgesi, üzerine vergi dairesi tarafından şerh düşülen süre içinde geçerlidir.

Gecikme cezası hangi kanuna göre tahsil edilir ?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 25539 sayılı ve 31.04.2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak 01.01.2005 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 5228 sayılı Kanunla değişik 35 inci maddesinin ikinci fıkrasında “Muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücreti, yetki verilen gerçek veya tüzelkişi ya da alt işleticiler tarafından, % 5 fazlası ile tahsil edilir. Ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir.” ifadesi yer almakta ve takip eden üçüncü fıkrasında “…..ile % 5 oranında fazla tahsil edilen tutarın tamamı Hazine payı olarak, izleyen ayın yedinci günü akşamına kadar, yetki verilen gerçek veya tüzel kişi tarafından, yıllık gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesine şekli ve içeriği Maliye Bakanlığınca belirlenen bir bildirim ile birlikte ödenir.” denmektedir.

Yukarıda anılan Kanunun hükmü gereğince muayene ücreti, muayene süresi aşılan araçlardan geçirilen her ay için, muayene süresi tespit edilemeyen araçlardan ise Kanunun yürürlüğe girdiği 01.01.2005 tarihinden itibaren her ay için % 5 fazlasıyla tahsil edilerek tamamı Hazine payı olarak aktarılmaktadır.

Gecikme cezası nasıl hesaplanır?

Karayolları Trafik Kanunu’nun değişik 35. maddesi gereğince çıkarılmış olan Araç Muayene İstasyonlarının açılması, işletilmesi ve araç muayenesi hakkındaki yönetmeliğin 8’nci maddesinde belirtilen esaslara göre, muayenesi yapılan araçlar muayeneden geçemedikleri taktirde, kendilerine tanınan 1 aylık süre içinde aynı muayene istasyonuna gelerek muayene tekrarını yaptırmak zorundadırlar. Bu süre içinde gelinen ikinci muayene, muayene tekrarı olarak sayılacağından ücret tahsil edilmeyecektir. 1 aylık zaman dilimi içinde gelinen ikinci muayene tarihi veya bir aylık sürenin dolmasından sonra gelinen muayenelerde muayene ücreti tam olarak alınmaktadır.

Gezici istasyonlarda yapılan muayenelerin tekrarları, aynı gezici istasyonda yapılabildiği gibi gezici istasyonun bağlı bulunduğu ilin sabit istasyonlarında da muayene tekrarı yapılabilmektedir.

İlgili yönetmelikte muayene tekrarı için verilmiş hak 30 günlük süreyi kapsamaktadır ve herhangi bir şekilde bu sürede değişiklik yapılamamaktadır.

Gezici istasyonların programını nasıl öğrenebilirim ?

Gezici istasyonlarımızın programını buradan inceleyebilirsiniz.

İlk Yardım setinin içeriği nelerdir?

İlk yardım seti

3 adet Üçgen Sargı Bezi

1 adet Flaster (2 cmx5 m)

10 adet Çengelli İğne

1 adet Paslanmaz Makas

10 adet Yarabandı

2 adet Cerrah Eldiven

1 adet Alüminyum Yanık Örtüsü

1 adet Otomatik Turnike (50 cm orgülü )

2 adet Büyük Sargı Bezi ( 10 cm * 3-5 m)

1 kutu Gaz Komresi (10 cmx10 cm 50 lik kutu)

1 adet Esmark Bandajı (3 cm)

1 adet Antiseptik Solusyon ( 50 ml)

1 adet El Feneri

LPG’li araçlarda neye göre ve nasıl muayene olur?

21/10/2004 tarihli ve 25620 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliğinde de belirtildiği üzere Yakıt sistemlerinde Likit Petrol Gazı (LPG) kullanan araçlar R 67.01 regülasyonunun tüm gerekliliklerini sağlamalıdır. Buna göre genel kurallar aşağıdaki gibidir.

– LPG Yakıt sistemi tamamen sızdırmaz olmalıdır.

– LPG Yakıt sisteminin tüm üniteleri doğru ve güvenli bir şekilde çalismalidir.

– Montajı aracın çalisma şartlarında (yük indirme ve yükleme, hareketli parçalar, çarpismalar) oluşabilecek hasarlardan en az etkilenecek şekilde yapılmalıdır.

Tüm ünitelerin ayrı ayrı tip onayları olmalıdır.

– LPG yakıt sisteminin çalismasini olumsuz yönde etkileyecek hiç bir donanım bulunmamalıdır.

– Tüm bağlantı ve üniteler egzoz ve ısı kaynaklarından en az 10 cm uzakta olmalıdır. Isı izolasyonu yapılması halinde mesafe daha az olabilir.

– Elektrik tesisatı ile araç gövdesi arasında izolasyon olmalıdır.

– Hiç bir ünite aracın bütünlüğünü ve boyutlarını değiştirecek şekilde olamaz ve montajı yapılamaz.

– Tüm bağlantıların yerleri muayene edilebilecek noktalarda olmalıdır.

İstasyonlarda, yukarda belirtilen genel kurallara göre muayeneler yapılmaktadır. Muayenelerde egzoz sistemine yakın olan araçların muayene raporlarına bu durum ağır kusur olarak belirtilmektedir.

LPG sızdırmazlık raporu kaldırıldı mı? Muayene için gelirken Sızdırmazlık Raporu almalı mıyım?

Lpg Gaz Sızdırmazlık Raporu muayene için zorunlu evraklar listesinden çıkarılmış olup LPG Ruhsata işli olması durumunda muayenede Gaz Sızdırmazlık Raporu yok Hafif Kusur ile muayeneden geçebilecektir.

LPG yeni takıldığı zaman projeleri ile Tadilat Muayenesine gelen bir araç son bir ay içinde alınmış Gaz Sızdırmazlık Raporu ile gelmesi gereklidir.

Girdiği muayeneden LPG sistemine ait herhangi bir kusur alan araç muayene tekrarına gelirken ilk muayeneden sonraki tarihte alınmış Gaz Sızdırmazlık Raporu ile gelmesi gereklidir.

Motor numarası tespiti için servis raporu neden istenir ?

Periyodik Araç Muayenesinde aracın motor numarasınının bulunamaması “Hafif Kusur” olarak değerlendirilmektedir ve sonuç olarak araç muayeneden geçmekte ve ikinci bir tekrar muayenesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu nedenle araç sahipleri için motor numarasının bulunamaması, periyodik muayene için problem teşkil etmemektedir..

Motor numarasının mutlaka okunması ve Ek-1 belgesine (Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu) tespit işleminin yapılması gereken durumlarda, motor numarasının görülerek tespit edilmesi gerekmektedir. Motor numarası silinmiş, bulunamıyorsa veya okunamıyorsa ya da araç muayene uzmanı motor numarasından emin olamıyorsa, tespit işlemini gerçekleştirmez .

Sadece gözle görülebilen noktalar için muayene yapılmakta ve herhangi bir açma- sökme işlemi yapma yetkimiz bulunmamaktadır. Bu nedenle tespit gereken durumlarda motor numarası görülemeyen araçlar için yetkili servislere yönlendirilmek durumundadır.

Motorsiklet muayenesinde nelere dikkat edilmesi gerekir ?

Motorsikletler, araç muayenesine benzer şekilde muayeneye tabi tutulmaktadırlar; araçlar gibi fren test cihazına sokulmamakta, muayene sahasında uygun bir alanda fren testi yapılmaktadır.

Zorunlu ekipman olarak motorsikletlerden kask aranmaktadır. Kask’a dahili bir gözlük sistemi yok ise harici olarak sürücünün bir gözlüğü olmak zorundadır.

Aydınlatma sistemlerinin iyi çalışması, dayama ayağı açıkken motorun hareket etmemesi gerekmektedir.

Motorsikletlerin bir kısmına sepet dediğimiz yan tarafa oturma aksesuarı takılmaktadır; bu istihap haddini, taşıyabileceği kişi sayısını ve aracın genişliğini değiştirdiği için proje gerektirmektedir. Genişlik, yükseklik ciddi bir şekilde değişmediği sürece boyutlar sorun yaratmamaktadır.

Muayenede kontrol edilenler noktalar nelerdir?

Aracınızın periyodik muayenesi esnasında, araç tanımları, ruhsat bilgileri, direksiyon sistemi, fren tertibatı, görüş şartları, aydınlatma sistemi, aks, jant, lastik ve süspansiyon sistemi, şasi ve şasi bağlantı parçaları, gürültü kirliliği için gerekli kontroller ve aracın diğer donanımları kontrol edilmekte ve araç güvenliği için uygun olup olmadığı tespit edilmektedir.

Muayene harcı (ücreti) nerede tahsil ediliyor?

Muayene harcı (ücreti), istasyonlarında tahsil edilmektedir. 

Muayene için boyun korsesi gerekli mi?

Yolcu taşımacılığında kullanılan Karayolu Taşima Yönetmeliğine göre yetki belgesi almış taşıtlarda her 10 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi bulundurulması zorunludur; bunun haricindeki araçlarda boyun korsesi şartı aranmaz

Muayene tekrarından sonraki muayeneden neden ücret alınır ?

Karayolları Trafik Kanunu’nun değişik 35. maddesi gereğince çıkarılmış olan Araç Muayene İstasyonlarının açılması, işletilmesi ve araç muayenesi hakkındaki yönetmeliğin 8’nci maddesinde belirtilen esaslara göre, muayenesi yapılan araçlar muayeneden geçemedikleri taktirde, kendilerine tanınan 1 aylık süre içinde aynı muayene istasyonuna gelerek muayene tekrarını yaptırmak zorundadırlar. Bu süre içinde gelinen ikinci muayene, muayene tekrarı olarak sayılacağından ücret tahsil edilmeyecektir. 1 aylık zaman dilimi içinde gelinen ikinci muayene tarihi veya bir aylık sürenin dolmasından sonra gelinen muayenelerde muayene ücreti tam olarak alınmaktadır.

Gezici istasyonlarda yapılan muayenelerin tekrarları, aynı gezici istasyonda yapılabildiği gibi gezici istasyonun bağlı bulunduğu ilin sabit istasyonlarında da muayene tekrarı yapılabilmektedir.

İlgili yönetmelikte muayene tekrarı için verilmiş hak 30 günlük süreyi kapsamaktadır ve herhangi bir şekilde bu sürede değişiklik yapılamamaktadır.

Muayene için randevu almak istiyorum, ne yapmalıyım?

Randevunuzu aşağıdaki yöntemlerle kolayca alabilirsiniz:

Randevu alırken ruhsatınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Muayene onayı için ruhsatımda yer kalmadı, ne yapmalıyım?

Ruhsat üzerinde boş muayene onayı alanı bulunmuyor ise öncelikle muayene için istasyona başvurulması ve muayenenin tamamlanmasının ardından istasyonlarımızdan elektronik ortamda ücretsiz olarak hazırlanarak onaylanan elektronik tespit formu ile birlikte trafik tescil bürolarına giderek yeni bir trafik belgesi alabilirsiniz.

Muayene Rapor sonucum bir başkası ile paylaşılır mı?

Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik’in Bilgilerin Gizliliği başlıklı 20/A maddesi “Araçlara ve muayene raporuna ilişkin İşletici veya Alt İşletici tarafından oluşturulan veri tabanında yer alan her türlü veriler ve bilgiler ile Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı tarafından İşletici veya Alt İşleticinin kullanımına açılan araçlara ilişkin veriler ve bilgiler, Bakanlığın onayı alınmadan üçüncü kişilere açıklanamaz, verilemez ve kullandırılamaz.” hükmü uyarınca talebinizi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü info@kugm.gov.tr adresine e-posta yollayarak değerlendirilmek üzere iletebileceğinizi belirtir, güvenli yolculuklar dileriz.

Muayene ücretlerini kim belirliyor ?

Araç Muayene ücretleri yıllık olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün genelge ve emirleri doğrultusunda belirlenmektedir. 2918 sayılı Karayolları Trafik kanununun 35. maddesinde belirtilen esaslar uygulanmaktadır; Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından yıllık olarak yayımlanan sirküler baz alınmaktadır.

Muayene ücreti ödemelerinde kredi kartı geçerli midir ?

Tabi olduğumuz İmtiyaz Sözleşmesi kapsamında tahsilat yöntemi ayrıca tanımlanmamış olup, önceki dönemlerdeki gibi devam etmesinin öngörülmesi sebebiyle istasyonlarımızdaki tüm tahsilatlar nakit olarak gerçekleştirilmektedir.

Ocak ve Temmuz aylarında motorlu taşıt vergisi (MTV) ödenmeden muayene yaptırabilir mi ?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın Ocak ve Temmuz aylarında, ayın son gününe kadar ödenebilmektedir. Bahsi geçen aylarda, ayın son gününden önce yapılan araç muayene işlemlerinde Motorlu Taşıtlar Vergisi borç olarak görünmez ve araç muayenesi için engel teşkil etmez. Bu durum sadece Ocak ve Temmuz aylarında yapılan muayeneler için geçerlidir.

Öncelik verilen araçlar nelerdir?

Araç muayene istasyonlarımızda, ambulans, itfaiye ve sivil savunma araçları, doğalgaz acil müdahale araçları, Emniyet Teşkilatı’na ait resmi araçlar ve engelli vatandaşlarımıza ait araçlara, Trafik zabıtası ile birlikte muayeneye gelen araçlar, muayene tekrarı ve tadilat sonrası muayeneye öncelik tanınmaktadır.

Ön ve arka emniyet kemerleri hangi tarihlerden itibaren zorunludur ?

Yolcu taşıyan M1,M2,M3 sınıfı araçlar ile yük taşiyan N1,N2,N3 sınıfı araçlar emniyet kemeri uygulamasına tabi olan araç sınıflarıdır. Aşağıda emniyet kemeri bulundurulacak koltuklarda, uygulamanın hangi tarihten itibaren başlayacağı belirtilmiştir:

* M1 sınıfı araçlarda (otomobiller)

ön koltuklar 18.06.1986

arka koltuklar 01.01.1995

* N1,N2,N3 sınıfı araçlar, kamyonet, kamyon ve çekiciler

ön koltuklar 01.08.1998

tüm koltuklarda 01.01.2009

* M2 ve M3 sınıfı araçlar, minibüs ve otobüsler

01.08.1998 tarihinden sonra üretilen araçların (model yılı 1999) bütün koltuklarında zorunlu olmayıp;

minibüslerde sürücüsü ile yanında oturan yolcuların koltuklarında,

şehirlerarası otobüslerde arka koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda, önünde boşluk olan kapı önü koltuklarında,

iki katlı şehirlerarası otobüslerde merdiven önü, en ön ve önünde boşluk olan en arka koltuklarda, masa etrafında bulunan koltuklardan aracın gidiş yönüne doğru olanlarda oturan yolcuların koltuklarında

Tadilat nedir ?

Araçlarda yapılacak her türlü teknik donanım değişikliği Araç İmal Tadil Montaj Yönetmeliği çerçevesinde sınırlı tadilatlar kapsamında veya tadilat olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda müsaade edilen tadilatları aşağıda bilgilerinize sunarız.

1-Motor değişikliği

2-Aktarma organları tadilatı ve PTO (yardımcı güç çıkışı) uygulaması

3-Direksiyon sistemleri tadilatı

4-Şasi tadilatı

5-Çekici kancası ilavesi

6-Üçüncü Dingil veya lastik ilavesi

7-Kabin ve karoseri tadilatı

8-Tam ve Tamamlanmış araç belgesi bulunan araçlarda yükün ve işin özelliğine göre; damper kasası, tank, vidanjör, ahşap kasa, vinç vb. üst yapılar tadilat kapsamındadır

9-Koltuk çıkartılması veya ilavesi

10-TOT’lerde; kazma, yükleme, kanal açma ve benzeri ekipmanların ilave edilmesi, tip onaylı kabinlerin takılması kaydıyla kabin tadilatı.tadilat kapsamındadır.

11-Klima sistemleri tadilatı

12-Fren sistemi tadilatı

13-Elektrik sistemi tadilatı

14-Engelli araç tadilatı

15-Sürücü kursları eğitim araçları tadilatı

16-Okul servis aracı tadilatı

17-Yakıt sistemi tadilatı: LPG, CNG sistemleri

Aracınızı tadilat sonrası muayeneye götürmeden önce yapılan değişikliğin tadilat kapsamında olduğundan emin olmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Tadilat sonrası muayene ücretleri araç sınıflarına göre belirlenir, “periyodik araç muayenesi” ile aynıdır.

Tadilat sonrası muayene için gerekli belgeleri buradan inceleyebilirsiniz.

Muayenede, tadilatın projeye uygunluğu kontrol edilir ve periyodik muayenesi gerçekleştirilir. Sonrasında onaylanmış muayene raporu ve Ek-1 belgesi ile trafik tescil bürosuna başvurarak araç üzerinde yapılan değişikleri ruhsata işletmeniz gerekmektedir. Yapılan muayene sonrasında tescil belgenizin değişikliği için gereken azami süre ile ilgili olarak aracın bağlı bulunduğu Trafik Tescil Şube’si ile görüşmeniz gerekmektedir.

Vergi borçlarımı taksitlendirdim (taksitlendirmeyi düşünüyorum) araç muayenesini yaptırabilir miyim?

Taksitlendirilmiş ve ödemesi yapılmış vergiler sistemde borç olarak gözükmeyecektir. Buna rağmen borç gözükmesi halinde fenni muayene izin belgesi istenmektedir.

Yurt dışındaki araçların gecikme ücretleri nasıl hesaplanmaktadır ?

Yurt dışındaki araç ya da araç sahipleri ile ilgili muayene gecikme ücreti tahsil prosedürünü aşağıda bilgilerinize sunar, güvenli yolculuklar dileriz.

Yurt dışında ikamet eden kişiler:

İkametgahı yurt dışında olan ancak araçları yurt içinde bulunan kişilerin yurda giriş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde araç muayenesini yaptırması halinde % 5 gecikme bedeli alınmaz. Zorunlu muayene tarihi olarak aracın muayene için geldiği gün kullanılır.

Ticari faaliyet nedeniyle yurt dışına çikan araçlar:

Ticari faaliyet nedeniyle yurt dışına çikan araçların muayenelerinin yurda giriş tarrihinden itibaren 1 ay içerisinde yaptırılması halinde % 5 gecikme bedeli alınmaz. Zorunlu muayene tarihi olarak aracın muayene için geldiği gün kullanılır.

Gecikme bedeli,

Geçerli muayene süresi dolduktan sonra yurt dışına çikan kişilerin araçlarından,

Araç sahibinin yurda giriş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde muayenesi yapılmayan araçlardan,

Yurt dışında ikamet ettiğini belgelendiremeyen kişilerin araçlarından, trafik belgesinde yazılı geçerli muayene tarihinden itibaren, yurt dışında geçirilen süreler dikkate alınmaksızın tam olarak alınır.

Diğer durumlar:

Ticari faaliyet dışında yurt dışında olan araçlar ile yurt dışında ikamet etmeyen geçici süre ile (örnek: gezi amaçlı) yurt dışında olan kişilerin araçları için gecikme bedeli, aracın trafik belgesinde yazılı geçerli muayene tarihinden itibaren, yurt dışında geçirilen süreler dikkate alınmaksızın tam olarak alınır.

Zorunlu muayene nedir ?

Trafik zabıtasınca yapılan yol kontrolü veya kaza sonucu zabıtanın öngörmesi halinde bir tutanak ile araç muayene istasyonuna yönlendirilen araçlar için uygulanan genel muayenedir.

Zorunlu muayene için periyodik araç muayenesindeki belgeler ve ücret geçerlidir.

Araç Muayene Randevu

Araç Muayene için randevu yapmak zor mu geliyor? Bize Ulaşın sizin yerinize en uygun zamana randevunuzu alalım! Bu işlerle zaman kaybetmemek için hemen Randevu Alın sizin için işlerinizi ayarlayalım  Türkiye Geneli Araç muayene istasyonlarına randevu için başvurunuzu gönderin kısa sürede sizlere dönüş sağlayarak araç muayene randevu kaydınızı oluşturalım.  Telefon ile randevu almak için çağrı merkezi numarasından sabah …

Devam